ریاضی

بازی با ریاضی

بهترین بازی فکری ریاضی + لیست بهترین بازی های خلاقانه ریاضی

آموزش مفاهیم ریاضی در کلاس همیشه یک معضل چالش برانگیز برای معلمان بوده است. خواه آموزش جدول ضرب باشد یا درک معادلات جبری باشد.

یک راه حل ساده، روی آوردن به روشهای نوین آموزش است که به دانش آموزان کمک می کند مفاهیم ریاضی را به روشی جذاب و خلاقانه درک کنند. استفاده از اسباب بازی فکری ریاضی تکنیکی است که هم برای دانش‌آموزان جذاب است و هم کارساز!

بنابراین در این مقاله قصد داریم دو موضوع مهم را مورد بررسی قرار دهیم:

 1. بهترین بازی‌های خلاقانه ریاضی کدامند؟
 2. توضیحاتی در خصوص یادگیری با اسباب بازی فکری ریاضی

با بادپرک تا انتهای متن همراه باشید.

بهترین بازی‌های خلاقانه ریاضی کدامند؟

دانش‌آموزان درک روش‌های سنتی آموزش در کلاس را دشوار می‌دانند. یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای درک بهتردروس، استفاده از اسباب بازی فکری ریاضی است. از آنجا که کودکان از بازی کردن لذت می‌برند، تمرکز روی درس وقتی که به شکل بازی‌های خلاقانه ریاضی باشد، برای آنها بسیار آسان می‌شود.

بنابراین، وقتی معلمان بازی‌های سرگرم کننده را برای آموزش ریاضیات در فعالیت‌های کلاس وارد می‌کنند، هوش ریاضی و منطقی کودکان و حل مساله آنها را بالا می‌برند. البته لازم به ذکر است که بسیاری از این روش‌ها مختص مقطع ابتدایی است و در پایه‌های بالاتر کمکی نمیکند.

بسیاری از بازی‌های خلاقانه ریاضی وجود دارد که موفقیت دانش‌آموزان را در مبحث ریاضی تضمین می‌کند. در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. بازی های رومیزی:

از بازی های‌رومیزی به عنوان یک ایستگاه یادگیری استفاده کنید و از این طریق مهارت‌های پیش نیاز را برای آماده سازی محتوای جدید مهیا کنید.

برای مثال می توان به بازی های زیر اشاره کرد:

 • روبیک
 • چرتکه
 • ریاضیدان کوچولو
 • هزارکاره آموزش ریاضی
 • لگو آموزش ریاضی
 • دوکارتی ریاضی
 • پازل چوبی های ریاضی
 • مکعب ریاضی
 • و …

۲. بازی های ساده اما خلاقانه

برای این دسته بازی های بسیار زیادی وجود دارد که با کمی خلاقیت می‌توانید به آنها جذابیت اضافه کنید. برای نمونه به ۳ مثال اشاره می‌کنیم، مثال های بیشتر را شما در قسمت نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید!

 • استفاده از دارت

دو تخته دارت را در کنار هم قرار دهید. بچه‌ها دارت را پرتاب کرده و سپس اعداد را جمع، تفریق، ضرب یا تقسیم می‌کنند – در اینجا انتخاب با شماست و می‌توانید با اختیار خود قوانین این بازی را تعیین کنید!

اسباب بازی فکری ریاضی - استفاده از دارت
 • آموزش خواندن ساعت با استفاده از گچ و زمین بازی

یک صفحه ساعت غول پیکر را با جزییات در زمین بازی با گچ بکشید. دو دانش‌آموز را انتخاب کنید که عقربه‌های ساعت و دقیقه باشند، سپس یک زمان را اعلام کنید و آنها را بفرستید تا در نقش عقربه ها ظاهر شوند.

با افزودن یا کم کردن زمان اولیه، عناصر پیچیده‌تری را نیز اضافه کنید(اکنون 23 دقیقه بعد است!).

 • بولینگ با استفاده از مواد بازیافتی (یک روش اقتصادی، جالب و بامزه)

بطری‌های پلاستیکی خالی را از یک تا 10برچسب بزنید، سپس از بچه ها بخواهید توپ را قل بدهند تا ببینید چه تعداد از آنها را می‌توانند بر زمین بیندازند. برای بدست آوردن امتیاز، از آن ها بخواهید که تعداد بطری‌های افتاده را با هم جمع و یا ضرب کنند.

اسباب بازی فکری ریاضی - بولینگ

توضیحات تکمیلی در خصوص بازی های خلاقانه ریاضی

فواید بازی‌های فکری برای کودکان، سبب تقویت و بهبود عملکرد مغز شده که قطعا در تمام ابعاد زندگی آنها تأثیرگذار می‌باشد.

والدین و معلمان عزیز برای شروع یک حرکت طوفانی به منظور رشد فکری کودکان بهتر است بازی با موضوعی را انتخاب کنند که قبلاً بچه‌‌ها یاد گرفته اند، به این ترتیب باعث تمرین بیشتر و مرور مطالب به صورت ناخودآگاه می‌شوند.

هنگامی که ذهن آنها گرم شد و مهارت های اساسی فرزندانتان تقویت شد، آنها را به چالش بکشید تا در یادگیری یک مهارت جدید و پیچیده‌ترغوطه‌ور شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *